Pražské výlety strojem času
Chystáte se na procházku Prahou a hledáte vhodného průvodce? Vyberte si jeden z následujících bedekrů, které vám představí město prostřednictvím starých fotografií či obrazů. Některé procházky vedou napříč celou Prahou, jiné jsou kratší a soustředí se na Nové Město či Vyšehrad. Vyberte si takovou trasu, která odpovídá vaší chodecké zdatnosti, a pusťte se proti proudu času.
Jak vypadala Praha v roce 1941? – 31 zastávek
Nejdelší z nabízených výletů vás zavede do protektorátních dob, kdy na Pražském hradě vlála vlajka s hákovým křížem a v ulicích se začalo jezdit vpravo. Kromě pamětihodností v historickém centru si můžete prohlédnout také Vinohrady, odkud se přes Karlov dostanete až do cíle na Vyšehradě.
Toulka Prahou černobílou – 22 zastávek
Projděte se Prahou takovou, jak vypadala za časů prvorepublikové bezstarostnosti. Za časů, kdy počet Pražanů převyšoval nad počtem turistů, neexistovalo metro ani dopravní zácpy a po silnicích i kolejích se jezdilo vlevo. Série skleněných diapozitivů od neznámého autora vznikla kolem roku 1935.
Reise nach Prag, 1914 – 13 zastávek
Kterak vypadala česká metropole na sklonku Rakousko-uherské monarchie, zvěčnila skupinka německojazyčných turistů. Projděte si Královskou cestu, zastavte se na Václaváku anebo si užijte Zlatou uličku sami pro sebe.
Vyšehrad ve stroji času – 1. díl – 15 zastávek
Vstupte do vyšehradské pevnosti, v níž se zastavil čas. První část procházky z roku 1975 vás zavede od Táborské brány až k budově Starého děkanství. V některých místech na vás dýchne pocit, jako byste se ocitli na venkovském statku.
Vyšehrad ve stroji času – 2. díl – 19 zastávek
Druhá polovina vyšehradského putování za dob normalizace začíná na vyšehradské Akropoli a končí ve Vratislavově ulici. Za celou dobu nepotkáte takřka ani živáčka, což ostře kontrastuje s dnešní záplavou turistů.
Letenský výlet do prehi(p)storie – 14 zastávek
Tato okružní jízda se odehrává zejména v Holešovicích a na Letné. Přesto vás zavede i do dalších pražských čtvrtí, abyste mohli porovnat, jak se od začátku šedesátých let proměnily.
Se skicákem Vyšehradem – 8 zastávek
Pár let po skončení druhé světové války zachytil malíř Karel Filip tehdejší podobu Vyšehradu a jeho okolí. Narozdíl od ostatních procházek se tato odehrává v plné barevnosti. Začíná pod vybombardovanými Emauzy a končí v Podolí.
Se skicákem po náplavce – 10 zastávek
Druhý soubor kreseb Karla Filipa vzdává hold pražským náplavkám. Vypravte se podle ilustrací od Jiráskova mostu jižním směrem až ke zlíchovskému kostelíčku. Společnost vám budou dělat rybáři, parníky a hausbóty.
Vyšehrad v osmdesátém šestém – 12 zastávek
Od mostu Klementa Gottwalda až na nábřeží Karla Marxe vás zavede tucet diapozitivů z roku 1986. Čeká vás Vyšehrad na sklonku normalizace ve vší své ošuntělosti.
Praha v půlce sedmdesátek – 20 zastávek
Sérii fotek nasnímal neznámý německý turista při návštěvě Prahy v roce 1975. Budiž mu přičteno ke cti, že namísto Královské cesty a Pražského hradu zavítal do míst relativně všedních. Zdokumentoval tak nejedno zákoutí, které od té doby prošlo výraznou proměnou.
LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?
Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!