Letenský výlet do prehi(p)storie

Následující série snímků z anonymního soukromého alba zachycuje Prahu v roce 1960. Černobílé putování vás zavede na Letnou, Náměstí Republiky, Vinohrady, Smíchov anebo Pražský hrad.

 

Heydrichova zatáčka v Libni

 

1. Okružní jízda začíná na památném místě české historie – v libeňské „Heydrichově zatáčce“ mezi ulicemi Zenklovou a V Holešovičkách. Několik let po vzniku snímku se místo výrazně proměnilo výstavbou první části Prosecké radiály. Ovšem úspěšně provedenou operaci Anthropoid připomíná novodobý památník.

 

Veletržní palác na Letné

 

2. Z Libně se hopem dostáváme na Letnou k perle českého funkcionalismu – Veletržnímu paláci. Před válkou šlo o centrum vzorkových veletrhů, za protektorátu o shromaždiště židů před jejich transporty do koncentráků. Po válce se v budově usídlily podniky zahraničního obchodu, které vyhnal až požár v roce 1974. Do obnoveného paláce se pak přestěhovala sbírka moderního umění Národní galerie.

 

Strossmayerovo náměstí s kostelem sv. Antonína

 

3. Strossmayerovo náměstí s kostelem sv. Antonína z Padovy – letenskou kopií staroměstského Týnského chrámu. V pozadí prosvítá mezi stromy budova Elektrických podniků, která vznikla jen o dvacet let později než pseudogotický kostel z roku 1911.

 

Roh Dukelských hrdinů a Na Ovčinách

 

4. Roh ulic Dukelských hrdinů a Na Ovčinách. V dáli se vyjímá už zmíněná budova Elektrických podniků, jedna z nejkrásnějších „kachlíkáren“ v Praze. Dnes už je tento pohled minulostí, protože koncem osmdesátých let ucpalo vzdálenější konec ulice sídlo České konsolidační agentury.

 

Bubenská ulice na Letné

 

5. Okolí dnešní stanice Vltavská před vznikem metra a magistrály. Dopravní provoz se zde v roce 1960 pohyboval na stupni nuda, takže balkóny Gočárova nárožního domu v Bubenské 3 ještě skýtaly příjemné poshovění.

 

Předmostí Hlávkova mostu na Letné

 

6. O pár desítek metrů dále už se nacházíme na předmostí Hlávkova mostu. Dnes je tohle prostranství znehodnocené komplikovanou mimoúrovňovou křižovatkou s labyrintem strašidelných podchodů. V zorném poli poutá pozornost prvorepubliková budova Dělnické úrazové pojišťovny, po válce sídlo Státní plánovací komise, v současnosti radnice Prahy 7.

 

Náměstí republiky

 

7. Tramvají se přesouváme na opačný břeh Vltavy a vystupujeme na Náměstí Republiky. Pohledu směrem k Revoluční třídě dominuje dům pojišťovny Kotva, ke kterému bude patnáct let po vzniku snímku přilepen stejnojmenný obchodní dům.

 

Náměstí republiky

 

8. Když fotograf udělal čelem vzad, dostala se do jeho hledáčku historická budova bývalého celního skladiště. Později tu měla své zázemí Poštovní novinová služba. V roce 2001 se stavba dočkala kontroverzní dvoupatrové nástavby a proměnila se jak jinak než v obchoďák.

 

Obecní dům z ulice Na Poříčí

 

9. Alespoň Obecní dům zůstal od šedesátých let beze změny…

 

Náměstí Míru s kostelem sv. Ludmily

 

10. Další snímek nás přenáší až na Vinohrady. Náměstí Míru s kostelem sv. Ludmily se kupodivu také příliš nezměnilo. Kromě toho, že tramvajová kolejiště brázdí modernější soupravy.

 

BMW Isetta v Praze

 

11. Mezitím kdesi na ulici kolemjdoucí očumuje „bavoráka“. Přesněji řečeno kuriózní BMW Isetta, uvedené na trh v roce 1958. Kód RC na poznávací značce označoval až do roku 1961 pražského majitele. (Dokázal by někdo z vás identifikovat přesné místo na fotografii?)

 

Parník Hradčany na Vltavě

 

12. Kroky fotografa zamířily také k Vltavě. V jeho aparátu uvízl parník Hradčany, vyplouvající od novoměstské náplavky proti proudu řeky. V pozadí se tyčí komín Smíchovského pivovaru.

 

Tank číslo 23 na Smíchově

 

13. Na smíchovském břehu pak procházka pokračuje k památníku osvobození Rudou armádou. Vystavený tank číslo 23 byl opředen pověstí o účasti při osvobozování Prahy, která se však nezakládala na pravdě. Krátce poté, co tank začátkem devadesátých let zrůžověl, byl z piedestalu odstraněn.

 

Tatry 603 na Pražském hradě

 

14. Putování končí na papalášském motosrazu před katedrálou sv. Víta. „Šestsettrojky“ zaparkované na Třetím nádvoří nás vrací do dob, kdy se na Pražském hradě kuly podivné pikle. Tato tradice přetrvává dodnes, ale rozhodně si nezaslouží památkovou ochranu.

 

Projděte si i další historické toulky Prahou:
Procházka Novým Městem z roku 1935
Putování po pražských náplavkách ze 40. a 50. let
Vyšehradský špacír lemovaný sochami 

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz