Zasypaná výpadovka z Vyšehradu

Na zdejších stránkách už jsem se podrobně rozepisoval o řadě vyšehradských bran a branek. Tím nejlépe skrytým vstupem na Vyšehrad je podzemní výpadní branka do Podolí, tzv. poterna.

 

Jak známo, vyšehradské hradby jsou skrz naskrz prošpikované chodbami zvanými kasematy. Kdysi sloužily k rychlým a nepozorovaným přesunům vojenské posádky při hájení pevnosti, k obranné palbě a ke skladování zbraní či střelného prachu. Dnes je veřejnosti bohužel přístupná jen omezená část kasemat v severovýchodní části. Stejné chodby byste však našli i po jižním obvodu hradebního pásu.

Vyšehradská poterna
Domek u vyšehradské poterny na snímku z roku 1925. (Český svět)

A právě v těchto místech se nachází výše zmíněná poterna. Respektive nacházela – od osmdesátých let minulého století je její horní vyústění skryté pod závalem zeminy. Jak si takovou podzemní výpadní branku představit? Jako úzkou klenutou chodbu se schodištěm, které strmě klesá až k úpatí hradební zdi nad dnešní podolskou porodnicí. Tudy se vojákům otvírala příležitost zaskočit případné dobyvatele Vyšehradu nečekaným výpadem.

Vyšehradská poterna
Vyšehradská poterna na projektové dokumentaci ke zřízení protileteckých krytů v kasematech z roku 1938. Na plánu je označena jako „vstup povrchový“. (Archiv NKP Vyšehrad)

Od druhé poloviny 19. století stával poblíž těchto míst malý domek. Popelka Biliánová v jednom ze svých fejetonů píše, že dům původně obýval choromyslný bratr jednoho z vyšehradských důstojníků, proto se zde říkalo „Na bláznových šancích“. Později se domek stal zázemím sportovního klubu ČKS Vyšehrad 1907, který zde přes léto hrával tenis a přes zimu hokej.

Hokej u vyšehradské poterny
Hokejový zápas na vyšehradských šancích mezi ČKS Vyšehrad 1907 a A. C. Spartou. Domek nad poternou je snadno poznat podle vysokého tmavého komínu. (Český svět)

Dnes už je s tenisovými dvorci i malebným domkem na hradbách dávno ámen. Ovšem podzemní chodba stále trpělivě vyčkává na opětovné zprovoznění. Správa NKP Vyšehrad prý plánuje poternu zpřístupnit společně s jižní částí kasemat zhruba v roce 2020. Zatím je však její vchod zasypán zeminou a východ na opačné straně opatřen masivní mříží.