Zkratka pro invalidy z Vyšehradu do Podolí

Nejmenší a nejmladší vyšehradskou bránu nechal postavit Dr. Rudolf Jedlička. Jedná se o zkratku mezi zahradou Jedličkova ústavu a areálem sousedního sanatoria.

 

K průlomu hradební zdi došlo ve válečných poměrech roku 1914. Čerstvě založený Jedličkův ústav se tehdy rozrostl o školu pro vojenské invalidy, kteří se vraceli z fronty. Po boku dětských mrzáčků se měli na Vyšehradě naučit překonat svůj hendikep a vrátit zpátky do plnohodnotného života.

Dr. Rudolf Jedlička (vpravo) provází brankou neznámou delegaci v průběhu 1. světové války. (Archiv Jedličkova ústavu)

Součástí péče o invalidy byla také léčba a rehabilitace, která se odehrávala v sousedním Pražském sanatoriu v Podole. Zde se nacházel operační sál, vodoléčba nebo rentgen. Aby to invalidé ani lékařský personál neměli z jednoho místa na druhé daleko, nechal Dr. Jedlička vybudovat mezi oběma areály zkratku skrz hradby.

 

Sám Jedlička ji často a rád využíval. A jak se lze dočíst přímo na dřevěných vratech, malí mrzáčkové tu často hlídkovali, jestli se náhodou neblíží “starej”.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!QR platba – 1015305071/6100