Právě vychází poetický průvodce po vyšehradské historii

Po dlouhých měsících příprav konečně vychází kniha Vyšehradské fejetony Popelky Biliánové. Mám z ní velkou radost, a tak mi dovolte, abych vám knihu náležitě vychválil.

 

Při svém pátrání po vyšehradské historii se velmi často setkávám se jménem Popelky Biliánové. Spisovatelka a novinářka, aktivní na přelomu 19. a 20. století, bydlela bezmála padesát let na Vyšehradě a pilně zaznamenávala zdejší pověsti, osudy a místní zvláštnosti. Řada těchto Popelčiných textů vyšla v podobě fejetonů na stránkách tehdejšího tisku.

 

Bohužel většina novinových článků upadla rychle v zapomnění, a tak jsem využil příležitost vydat jejich reprezentativní soubor knižně. Jsem přesvědčený, že to napomůže k tomu, abyste si v mysli utvořili jemné předivo souvislostí o historii Vyšehradu a jeho podhradí. Zároveň můžete knihu použít jako netradiční bedekr pro toulky Vyšehradem. Dozvíte se v ní například, kde všude se popravovalo, kolik je na Vyšehradě studní, jak to bylo s vyšehradským přívozem nebo kde jsou zazděné vchody do skalních chodeb.

Popelka Biliánová
Obálka knižního souboru vyšehradských fejetonů spolu s archivním snímkem Popelky Biliánové.

Kromě své faktografické hodnoty mají Popelčiny fejetony také vysoké literární kvality. Vzletný, místy až lyrický jazyk pomáhá dokonale navodit atmosféru dob dávno minulých. Editorské zásahy se proto omezily jen na nejnutnější minimum, aby texty promlouvaly v autentické podobě.

 

Čtrnáct fejetonů je doplněno devíti linoryty Magdaleny Rutové, které přinášejí osvěžující pohled na současnou podobu Vyšehradu. Samy o sobě tvoří jakýsi výtvarný fejeton a milý kontrapunkt sto let starých textů. O grafické zpracování knihy se postarala Nikola Klímová s Jindřichech Janíčkem z vydatelství Take Take Take, za což jim patří velký dík.

Linoryty Magdaleny Rutové ke knize Popelky Biliánové
Linoryty Magdaleny Rutové ke knize Popelky Biliánové.

Vyšehradské fejetony Popelky Biliánové si můžete koupit za příznivých 200 Kč v knihkupectví Take Take Take ve Vratislavově 7 (viz. na mapě níže). Anebo si knihu objednejte přes e-shop PŘÍMO ZDE! Abyste nekupovali zajíce v pytli, můžete si nejprve přečíst dvě ukázkové kapitoly, které pojednávají o vyšehradském přívozu a skalních chodbách v podhradí.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz