Výbuch na Vyšehradě! 21 mrtvých!
Vyšehradská historie se hemží řadou spektakulárních bitev, obléhání, plenění nebo požárů. Aby ne, když se jednalo o vojenskou pevnost. Ovšem na sv. Valentýna roku 1760 vyletěla do povětří jedna z civilních budov, a to přístavek u Starého děkanství. Mohutná exploze si tenkrát vyžádala 21 obětí.
Rezidence vyšehradského děkana vznikla z vůle Jana Lucemburského v roce 1322, ale už o sto let později ji husité srovnali se zemí. Totéž v bleděmodrém se opakovalo v roce 1611 a pak znovu za Třicetileté války. Děkan spolu s dalšími kanovníky tedy raději pobýval v domech na úpatí vyšehradské skály. Teprve roku 1752 se podařilo sehnat peníze na obnovu děkanství, které nově sestávalo z patrové budovy a přízemního přístavku. Tou dobou už byl ale Vyšehrad přebudován na moderní pevnost se stálou vojenskou posádkou. Proto musel děkan před nastěhováním slíbit, že v případě obležení bude možné z hlavní budovy strhnout střechu a zasypat první patro, aby mohl vzniknout opevněný příbytek pro důstojníky.
Taková chvíle přišla velice záhy, neboť už za pět let ku Praze přitáhli Prusové. Staré děkanství se podle úmluvy proměnilo ve vojenský bunkr a v rukou vojenského eráru zůstalo i v následujících letech. V bočním přístavku vyráběli vojáci z vyšehradské posádky patrony a kartáčové náboje. V domě se prý nacházelo asi čtvrt tuny střelného prachu, když 14. února 1760 došlo k výbuchu. Pro Prahu to byl toho dne v půl osmé ráno smutný budíček. Explozi totiž zaplatilo životem 21 vojáků. Vojtěch Ruffer ve své Historii vyšehradské líčí: „Zvláště důstojník tak roztrhán byl, že díl těla u strážnice, jenž byla na zdi u vrat k zbrojnici, druhý díl přes hradbu do vinice Neumanky u Podola, a třetí v zahradě u rezidence ležel.“
Od té doby, respektive od opravy v roce 1771 už se Starému děkanství smůla vyhýbá. Naopak se zdá, že nás ještě ledasčím příjemně překvapí. Nedávné vykopávky totiž potvrdily, že na místě domu stával už kolem roku 1000 chrám dosud netušených rozměrů. A koho nezajímá historie, může si ve zdejším vyhlášeném kiosku koupit párek v rohlíku anebo nanuk.
LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?
Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!