Pátrání po Ryčince Maternové

Jedno z prominentních míst na Vyšehradském hřbitovu patří Ryčince Maternové. Holčičce, která zemřela v prosinci 1889 ve věku necelých dvou let. Její náhrobek s posmutnělým andílkem najdete na dohled od Karla Hynka Máchy. Dlouho mi vrtalo hlavou, kdo byla Ryčinka Maternová, že se dočkala tak honosného hrobu. A tak jsem se pustil do pátrání.

 

Na úplném začátku bylo potřeba objasnit neobvyklé křestní jméno. Předpokládal jsem, že jde o dětskou zdrobnělinu, pod kterou bych těžko dohledal údaje v oficiálních pramenech. Podle článku Václava Poláka, otištěného roku 1939 v časopise Naše řeč, je Ryčinka tvarem odvozeným ze jména Marie. V matričních záznamech tak bude s velkou pravděpodobností uvedeno Marie Maternová.

 

Pokusil jsem se tedy jméno vyhledat v několika dostupných databázích, například v pobytových přihláškách pražských obyvatel v Národním archivu. Bez úspěchu. Napadlo mě tedy zkusit štěstí v dobovém denním tisku. Pakliže rodina Maternových nechala Ryčince zbudovat nákladný pomníček, dost možná otiskla také parte v novinách.

Ryčinka Maternová - oznámení o úmrtí
Oznámení o úmrtí Ryčinky Maternové v dobovém tisku. (Zdroj: Národní politika)

A opravdu. 7. prosince 1889 otiskla Národní politika v rubrice „Zemřelí v Praze“ informaci, že o čtyři dny dříve skonala ve věku šestnácti měsíců Marie Maternová, dcera stavitele. Konečně konkrétnější vodítko. Oním stavitelem by mohl být Otakar Materna, autor mnoha pražských domů z druhé poloviny 19. století.

 

V jeho případě už jsou archivy o poznání bohatší. V digitalizovaném fondu Archivu hlavního města Prahy jsem našel Maternův sčítací arch ze Soupisu pražského obyvatelstva. A na něm drobnou poznámku o dceři Marii, jejíž datum narození i úmrtí souhlasí s údaji na náhrobku. Skutečná identita záhadné Ryčinky byla tudíž nalezena a potvrzena.

Arch Otakara Materny ze Soupisu pražského obyvatelstva
Záznam Otakara Materny v Soupisu pražského obyvatelstva. Vlevo dole poznámka o dceři Marii. (Zdroj: AHMP)

Dlužno ještě podotknout, že bronzová plastika na náhrobku je dílem Antonína Poppa, významného českého sochaře a medailéra. Jeho sochy a busty zdobí například Národní muzeum, Národní divadlo nebo Českou národní banku. O Ryčinčinu památku je tedy v tomto ohledu dobře postaráno.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!QR platba – 1015305071/6100