Otcovražda pankráckého pekárníka Hlasivce

Už jen málokdo si dnes vzpomene na 90 let starý příběh otcovraždy pankráckého velkopekárníka Antonína Hlasivce. Byl zastřelen 30. listopadu 1924 vlastním synem Zdeňkem, který trpěl stihomamem. Ve své době šlo o velkolepou senzaci, která po mnoho měsíců plnila stránky novin. Vždyť o život přišel velmi bohatý muž, který patřil za vzor úspěšného self-made mana.

 

Svou pekárenskou živnost založil kolem roku 1885 a během dvou desítek let už provozoval parní pekárnu, mlýn a obchodní dům. Jeho syn Zdeněk byl naproti tomu spíš bohémského založení – hrál divadlo, zpíval, maloval. Nelze se tedy divit, že mezi oběma vznikaly výrazné konflikty. V případě Zdeňka se k tomu přidaly ještě zjitřené manželské poměry a vše vyvrcholilo psychickými problémy. Osudného dne v zatmění smyslů zastřelil svého otce, který se večer vracel z divadelního představení. Výstřely padly v místech dnešní Sinkulovy ulice nad bývalým hotelem Slavia.

První parní pekárna Antonína Hlasivce kolem roku 1905. Pohled z tehdejší Libušiny ulice, současné Marie Cibulkové.
První parní pekárna Antonína Hlasivce kolem roku 1905. Pohled z tehdejší Libušiny ulice, současné Marie Cibulkové.

Soudní proces probíhal skoro rok a půl, než porota Zdeňka Hlasivce definitivně osvobodila, neboť zločin spáchal v nepříčetnosti. Chvíli se léčil v bohnickém ústavu pro choromyslné, ale už roku 1927 zažádal o propuštění a následně se odstěhoval do Paříže. Zde provozoval malý hotýlek Du Progres nedaleko bulváru Saint-Michel. Zemřel za podezřelých okolností v roce 1931. Spekulovalo se o otravě, ale policejní vyšetřování nakonec neprokázalo cizí zavinění.

 

Zdeněk Hlasivec byl pohřben v Paříži, zatímco jeho otec je pochován v rodinné hrobce na Vyšehradském hřbitově. Pekárenská tradice však žije na Pankráci dodnes. V místech Hlasivcovy původní pekárny, stávající ve vnitrobloku mezi ulicemi Na Pankráci a Marie Cibulkové, funguje pšeničný mlýn a výroba křupek.

Bývalé rodinné sídlo a obchodní dům firmy Hlasivec v ulici Na Pankráci 42.
Bývalé rodinné sídlo a obchodní dům firmy Hlasivec v ulici Na Pankráci 42. Foceno v roce 1966, dva roky před definitivní demolicí celého domovního bloku.

LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz