Zakopávky čili archeologie naruby

Zhruba před pěti lety se mi do rukou dostala hromádka keramických střepů, vykopaných na Vyšehradě. Zbytky vypálených džbánů, hrnců a kachlů od kamen pocházejí z rozmezí 13. až 15. století, ale nedopátral jsem se přesného místa jejich nálezu. Vzhledem k tomu, že střepy nemají valnou historickou hodnotu, rozhodl jsem se vykopávky vrátit zpátky pod zem a dát šanci ostatním, aby je znovu objevili.

 

Má to ale malý háček. Žádný ze střepů není zakopán na Vyšehradě. Dokonce ani v Česku. Abyste zkompletovali sbírku, museli byste najezdit a nalétat tisíce kilometrů. Střepy jsem totiž s nezištnou pomocí přátel trousil během svých cest po světě. V současnosti jsou rozesety po čtyřech světadílech a čekají, jestli je dřív objevíte vy, anebo zda zamotají hlavu některému z místních nepoučených archeologů.

 

Pokud jste fanoušky geocachingu, anebo si jen chcete zpestřit dovolenou, můžete pátrat na následujících místech. Případní nálezci nechť se mi ozvou na vysehradskej.jezdec@yahoo.com, abych mohl dohledaný střep vyřadit ze seznamu. Stejně tak se mi mohou ozvat zájemci, kteří by chtěli po světě schovávat další zakopávky. Lovu zdar!

 

1. Dublin / Irsko (53°20’40” N / 6°15’29” W)

První střep mi pomohla ukrýt dvojice irských dlaždičů na Parliament Square v areálu Trinity Collage. V době mé návštěvy zrovna docházelo k pokládce nové dlažby, takže vykopávku najdete pod ní. Konkrétní dlažební kostku vám pomůže identifikovat fotografie.

 

 

 

2. Kapské město / JAR (33°57’29” S / 18°24’12” E)

Kdyby vás náhodou omrzel fascinující výhled z vrcholu Stolové hory, která se vzpíná nad jihoafrickým Kapským městem, pusťte se do hledání. V tomto případě jsem střep volně pohodil do křoviska poblíž horní stanice lanovky.

 

 

 

3. Uluru /Austrálie (25°20’47” S / 131°3’9″ E)

Z Vyšehradu až na opačný konec světa doputoval třetí ze střepů. Je ukrytý pod vyprahlou půdou na úpatí legendárního australského monolitu Uluru.

 

 

 

4. Adam’s Peak / Srí Lanka (6°48’34” N / 80°29’57” E)

Uprostřed Cejlonu se tyčí pověstná Adamova hora, na jejímž vrcholu je malý buddhistický klášter. Vyšehradský střep najdete vsunutý do jedné z puklin ve skále, která tvoří přirozenou klášterní podezdívku.

 

 

 

5. Tulliniemi / Finsko (59°48’32” N / 22°53’34” E)

Poslední dosud schovaný střep je k nalezení na nejjižnějším místě pevninského Finska. Tulliniemi slouží zároveň jako ptačí rezervace, proto jsem střep schoval stylově – do ptačí budky na nejbližším stromě.

 

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!QR platba – 1015305071/6100