Soukromá vyhlídka z Vyšehradu

Chcete se potěšit vyšehradskou vyhlídkou, a nemačkat se přitom v davu turistů na hradbách? Doporučuju vám romantický altánek v areálu Podolské porodnice.

 

Kouzlo altánku spočívá v tom, že je sice dobře viditelný z širokého okolí, ale není až tak snadno přístupný. Vede k němu pouze jediná cesta – areálem podolského Ústavu pro péči o matku a dítě. Nejdřív je tedy potřeba prosmýknout se vrátnicí, minout Neumanku a vydat se parkem vzhůru až k vyšehradským hradbám.

Altán v podolském sanatoriu
Podolský altán na litografii z druhé půlky 19. století.

Odtud vede podél hradební zdi úzká cestička až k altánku. A zatímco pár metrů nad vaší hlavou bzučí turistický Babylón, pod dřevěnou stříškou o něm nebudete vědět. Jediný, kdo vás tu vyruší, je maximálně vyplašený bažant.

 

Zahradní altán stojí na stejném místě už déle než 150 let. Důkazem budiž stará litografie, která zachycuje svah pod vyšehradskými hradbami ještě v dobách, kdy se tu pěstovalo ovoce a víno. Podolská stráň pod hradbami tehdy občas sloužila jako přírodní tribuna, odkud veřejnost sledovala dostihy na Císařské louce.

Altán v podolském sanatoriu
Po dostavbě Jedličkova sanatoria nahradila původní dřevěný altán nezastřešená pergola.

Začátkem minulého století sice na pozemku vyrostlo Jedličkovo sanatorium, ovšem vyhlídka zůstala zachována. Ba co víc, altán se dočkal nové podoby. Nahradila ho zahradní pergola bez střechy, která plnila spíš estetickou a reprezentativní funkci. Dnes je zpátky zastřešená drevěná konstrukce, která sice není tak pohledná, ale aspoň vás ochrání před vrtochy počasí.

 

A co všechno odtud uvidíte? Podolí jako na dlani, včetně přístaviště, vodárny, porodnice a Slepičárny. Vlevo na obzoru pankráckou La Défense a Českou televizi, vpravo na opačném břehu Zlíchov a Dívčí hrady. Za jasného počasí pak lze proti proudu Vltavy dohlédnout až na Cukrák.

Vyhlídka z podolského altánku dřív, než o kus níž postavili sanatorium.

LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!QR platba – 1015305071/6100