Pražské pumpy, ohrožený druh

Chřadnoucí, opomíjené, překážející, trpěné… Staré pražské pumpy, které kdysi stávaly na každém druhém nároží. Dnes už v ulicích hibernuje jen pár posledních mohykánů.

 

Smutný je pohled na vyšehradskou pumpu, stojící jen pár metrů od turistického informačního centra. Zatímco okolí utěšeně vzkvétá a prochází renovacemi, na litinovou stařenku se zapomnělo. Čeká u cesty jako pokorná žebračka na polámané noze a se špatným make-upem. Dost možná, že některé její zrezivělé části drží pohromadě jen silou barevného nátěru. Leč drobnější ornamenty se pod jeho nánosem ztrácejí.

Zleva: pumpa u tramvajové zastávky Na Slupi, pumpa v Krokově ulici a pumpa ve vyšehradské pevnosti u bývalé brány Špičky.

Co je ale ze všeho nejsmutnější? Pumpě vyschlo v krku. A nejenom jí. Na Vyšehradě a v blízkém okolí dožívá minimálně pět starých pump, z nichž žádná nefunguje. Místní už si na to nejspíš zvykli, ale turisti a děti občas zatouží zkusit štěstí. Proto některým pumpám pro jistotu zmizely rukojeti. Kdo má chuť zacvičit si a zavrzat, ať využije fitness hřiště na vyšehradských hradbách.

Zleva: poničená pumpa na Podolském hřbitově, pumpa bez rukojeti v Jaromírově ulici a zdobená pumpa před Vyšehradskou radnicí.

Pravděpodobně žádná ze zmíněných pump nemá valnou památkovou hodnotu. Přestože ta vyšehradská, která má ve Vratislavově ulici dvě sestřičky, je výtvarně opravdu povedená. Podle vyjádření znalců se jedná o výrobky pražského pumpaře Antonína Němečka. Tentýž typ se nachází mimo jiné také na Vinohradech v Belgické ulici – před známou hospodou Žlutá pumpa.

Zleva: osázená pumpa ve Vratislavově ulici, pumpa před Botanickou zahradou Na Slupi a pověstná žlutá pumpa v Belgické ulici.

Je zvláštní, že zatímco po Praze houfně vznikají nová pítka a fontánky, pumpy v ulicích hynou na úbytě. Přitom právě ony jsou důležitými svědky lokální historie a často stojí na místech tradičních studní. Například k vyšehradské bráně Špička se chodilo pro vodu dávno před tím, než Sigma prodala svou první pumpu.

 

Inspirací pro ostatní pražské čtvrtě může být postup radnice Prahy 7. Během roku 2017 provedla revizi několika starých pump v Holešovicích. V dohledné době pak plánuje jejich vyčištění a opětovné uvedení do provozu. Bohulibý čin, který si v éře balené vody zaslouží uznání.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz