Kde v Praze natrefíte na pravěké malby?

Když se projdete Prahou, zjistíte, že se jedná o město nešikovných lakýrníků. Chodníky i silnice jsou bohatě flekaté od rozlitých barev, z nichž některé zaschly už před desítkami let. Lze se nad tím pohoršovat, ale lepší je zapojit svou fantazii. Pod nohama člověk najednou objeví galerii pravěkých maleb.

 

Jde asi o nejdelší fotografický cyklus, který jsem kdy započal. Pokud se nepletu, první skvrnu na ulici jsem si vyfotil v roce 2004 nedaleko Florence. Připomínala mi kozla, vzpínajícího se na zadních. Před pár lety jsem ho znovu hledal, ale nebyl tam. Společně s asfaltem se neubránil útoku zámkové dlažby.

 

Pražské pravěké malby

 

Jinou oblíbenou skvrnu jsem naštěstí dohledal i po víc než deseti letech. A bylo zajímavé vidět, jak se na ní podepsal zub času. Kontury se zaoblily podobně, jako když proud vody postupně omílá oblázek. Původní „kravská hlava“ tak částečně ztratila svůj výraz.

 

Pražské pravěké malby

 

Další prapodivné tvory, kterými se hemží pražské ulice, zkuste identifikovat sami. Ke svým oblíbeným skvrnám jsem přidal ještě dva snímky odhozených papírových kapesníků. Protože i bordelářům se občas podaří pronikavý výtvarný projev.

 

Pražské pravěké malby

 

Pražské pravěké malby

 

Pražské pravěké malby

 

Pražské pravěké malby