Pomník neznámého skejťáka

Během normalizace vznikla v Praze přehršel plastik a soch ve veřejném prostoru. Jejich kvalita značně kolísala, přesto mezi nimi byla jedna, která předběhla svou dobu – bronzový Skateboardista na Folimance.

 

Park pod Nuselským mostem se na přelomu 70. a 80. let stal doslova galerií pod širým nebem. V bezprostředním okolí nové sportovní haly vyrostlo během několika let snad deset nových soch – Gymnastka, Basketbalista, Medvědí rodina a další. V roce 1982 k nim přibyl ještě Skateboardista od sochaře Jaroslava Hladkého.

Tohle není Bezruký Frantík, to jen skejťákovi někdo odnesl ruce do sběru.

Nutno podotknout, že v době vzniku sochy věděla v Československu o skateboardingu jen hrstka zasvěcených. Také autor sochy přiznává, že při tvorbě modelu vycházel jen z fotografií v zahraničních časopisech. To také omlouvá jisté nesrovnalosti v proporcích. Robustní skejt s masivními kolečky připomíná spíš dnešní longboardy a helma vypadá jako plochodrážní Zlatá přilba.

 

Skateboardista vydržel na Folimance balancovat čtvrt století. Nejdřív mu neznámý vandal uřízl ruce, bez nichž působil jako postmoderní variace antického torza. V roce 2008 pak byla socha ze svého místa definitivně odstraněna během renovace parku. Podle informací z Městské části Prahy 2 se nyní Skateboardista nachází ve vinohradském depozitáři úřadu.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!QR platba – 1015305071/6100