Pod Vyšehradem se srazily vlaky

Nelekejte se, k nehodě dvou parních lokomotiv došlo roku 1901. Od té doby už České dráhy vzniklé zpoždění dohnaly.

 

Železniční lapálie se seběhla 28. května 1901 v 7 hodin ráno. Vyšehradští právě snídali, když se zvenku ozval prudký náraz. Příčina se vyjevila při pohledu k Vyšehradskému nádraží. V oblacích dýmu tu stály dvě lokomotivy zaklesnuté do sebe a obklopené vykolejenými vozy.

 

Srážku zavinil strojvůdce vlaku, který přijížděl z tehdejšího Františkova nádraží (dnešního Hlaváku). V zastávce pod Vyšehradem zastavil příliš blízko výhybky, načež v protisměru zpozoroval blížící se vlak od Plzně. Přestože okamžitě pustil zpětný chod, srážce už nedokázal zabránit.

Drážní úředníci při vyšetřování havárie. Oba snímky nehody pocházejí z dobového časopisu Illustrovaný svět.

Lokomotivy se nestřetly čelně, ale zavadily o sebe svými nárazníky, když se míjely. I to stačilo k tomu, aby několik vagónů opustilo koleje. Při srážce byla zraněna posádka jedné z lokomotiv a 15 cestujících. Lze přitom mluvit o štěstí, neboť ve vlacích cestovalo víc než 300 osob.

 

Na úvodní fotografii k článku si můžete všimnout původní budovy Nádraží Vyšehrad. Secesní přestavba do podoby, ve které nádraží známe dnes, proběhla až o čtyři roky později.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz