Navoněná bída Visegrádského jezdce

„Vyšehradskej jezdec krade a neuznává autorská práva. Styďte se,“ dočetl jsem se před časem ve zprávě, kterou mi poslal fotograf Jiří Jírů. Dost ve mě hrklo, protože šlo o vážné obvinění. Ukázalo se však, že bylo adresováno někomu úplně jinému.

 

Zpráva se týkala fotografie, na které Jiří Jírů v půlce devadesátých let zachytil Bohumila Hrabala, Billa Clintona a Václava Havla u jednoho stolu. Snímek se objevil na Facebooku, doplněný mravokárným kázáním, tepajícím nešvary doby. Autorem příspěvku byl jistý Karel Paták, který z mě neznámého důvodu používá přezdívku Visegrádský jezdec. Nebylo to poprvé ani naposledy, kdy mě někdo s Visegrádským jezdcem ztotožnil. Trpělivě všem vysvětluji, že se nejedná o mou iniciativu a cítím se touto „shodou náhod“ poškozený.

 

Svou facebookovou stránku Vyšehradskej jezdec jsem založil v roce 2012, abych na ní psal o Vyšehradu a jeho historii. O pět let později se rozhodl velmi podobný název použít Karel Paták. Původně se jeho aktivistický blog jmenoval Repozice. Proč se rozhodl o jeho přejmenování, nemám potuchy.

 

Jeho aktivita mě pořádně namíchla. Karel Paták totiž osvědčil morálku trhovce z holešovické tržnice, který bez uzardění prodává mikiny Abibas a Reedok. Napsal jsem mu své výhrady v osobní zprávě, ale v lakonické odpovědi jsem se dočetl, že o dalším přejmenování neuvažuje. Mávnul jsem nad tím rukou a nechal to být.

 

Před pár dny jsem se ale dozvěděl, že Karel Paták na provoz svých facebookých stránek vybírá od lidí peníze. To už mi přijde nanejvýš trapné. Člověk, který uvádí čtenáře v omyl a nerespektuje autorská práva, si podle mého názoru podporu nezaslouží. Tím spíš, když se ve svých příspěvcích ohání pravdou, láskou a lidskou slušností. Holt, pro někoho je těžké dohlédnout do vlastních úst.

 

Proto píšu tento článek. Kéž se zobrazí všem, kdo si Karla Patáka, potažmo Visegrádského jezdce v budoucnu vyguglují. Aby věděli, s kým mají tu čest. A dokázali oddělit líbivá prohlášení autora od jeho diskutabilních činů. S plným vědomím významu následujících slov tvrdím, že Karel Paták je nemravný člověk. Howgh!