Kde měl kaplan kaplanku?

V těsném sousedství vyšehradské kaple Panny Marie Šancovské stojí patrový dům č. 9. Jediná obytná budova z bývalé zástavby, která v těchto místech přežila. Jedná se o někdejší kaplanku či vikárku, tedy obydlí vyšehradského kaplana. Dvojice fotografií zachycuje podobu domu před přestavbou v roce 1933 a po ní.

Do roku 1933 měla kaplanka podobu nízkého přízemního domku, takže lépe vynikla sousední kaplička.

Podle Popelky Biliánové stávala dříve v těchto místech kostnice, patřící ke hřbitovu kostela Stětí sv. Jana. To potvrzuje ve svých knihách i bývalý vyšehradský probošt Mikuláš Karlach. Někdejší hřbitovní domek s kostnicí sloužil v osmnáctém století také jako poustevna, než se do něj nastěhovali kanovníci, mající na starosti kapličku Panny Marie.

 

V roce 1933 získal domek č. 9 patro navíc, takže působí spíš jako reprezentativní vila. Nicméně církevní duch v něm panuje dodnes. Bydlí zde emeritní velkopřevor Suverénního řádu maltézských rytířů Karel Paar. A co je velmi příjemné zjištění, původní strom v rohu zahrady dosud stojí.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz