Prohlédněte si nejbizarnější rodinné album z Husákova Československa

Při svém pátrání po historii Prahy často nakupuji staré fotky, negativy nebo diáky v antikvariátech a internetových bazarech. V jednom z nich mě před pár lety zaujala nabídka sedmi rodinných fotoalb za dvě stě korun a poštovné. Třebaže z inzerátu nebylo patrné, jaké fotky se skrývají uvnitř, obětoval jsem dvě stovky a koupil zajíce v pytli.

 

Po pár dnech mi na poštu přišel patnáctikilový balík s alby. Dychtivě jsem ho dotáhl domů, rozbalil a zkoprněl úžasem. Původní majitel totiž ze všech fotografií v albech vyřezal tváře zachycených osob. Snímků je odhadem přes sedm stovek, takže to musela být pořádná fuška.

 

V první chvíli mě to namíchlo a dokonce jsem ani podrobně nezkoumal, co všechno se na fotkách odehrává. Alba jsem zklamaně odložil a vrátil se k nim až po čase. A teprve napodruhé jsem začal bizarnímu rodinnému panoptiku přicházet na chuť.

 

Anonym 1968-1984

 

Těžko říct, proč kdosi neznámý zbavil fotky tváří. Jestli byla důvodem jen touha po anonymizaci, anebo jde o výsledek nějakého duševního pohnutí. Buď jak buď, nevědomky vznikl esteticky ojedinělý soubor vypovídající o období normalizace. O době, kdy všichni nosili stejnou konfekci, jezdili na stejné dovolené, sledovali jeden a týž televizní kanál a vrcholem luxusu byla lahev cinzana.

 

Sedm alb sleduje osudy anonymní rodiny v rozmezí let 1968-84, které se odehrávají v kulisách zdánlivého bezčasí a všeobjímající šedi. V kombinaci s vyřezanými tvářemi nabývají některé fotografie až okultního charakteru, jako kdyby podávaly svědectví o životě v bizarní odloučené komunitě.

 

Anonym 1968-84

 

Je nesporné, že celý soubor fotek je pouhým dílem šťastné náhody. Nezamýšleně má však větší výpovědní hodnotu než leckterý seriózní dokument na téma normalizace či sedmdesátých let v kontextu komunistické střední Evropy.

 

Společně s Jindřichem Janíčkem z vydavatelství Take Take Take jsme ze sedmi alb vybrali zhruba stovku snímků. Ty jsme uspořádali do podoby fotografické knihy Anonym 1968-1984, kterou si můžete koupit ve vyšehradském knihkupectví Take Take Take ve Vratislavově 7. Případně si knihu objednejte přes e-shop PŘÍMO TADY!

 

Anonym 1968-84

 

Anonym 1968-84

 

Anonym 1968-1984

 

Anonym 1968-1984

 

Anonym 1968-1984

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz