Jak se otvíral první vyšehradský „bankomat“
Vyšehradská záložna byla jediným finančním ústavem, který kdy na Vyšehradě vznikl. Nepočítáme-li středověkou vyšehradskou mincovnu z přemyslovských dob.
Začátkem června 1909 panovala na Vyšehradě slavnostní nálada. Po necelém roce od zahájení stavby se totiž otvírala nová budova Vyšehradské záložny ve Vratislavově třídě. O významu této instituce svědčí, že sídlo záložny vyrostlo v přímém sousedství bývalé vyšehradské radnice. A svou zdobností si s ní v ničem nezadalo.
Aby také ne, když šlo o prosperující ústav. Vyšehradská záložna vznikla roku 1898 v domě „U Kroka“ jako svépomocný spolek k poskytování krátkodobých úvěrů. Prvním ředitelem se stal dvorní stavitel Rudolf Tereba a k dalším zakladatelům patřil také vyšehradský probošt Mikuláš Karlach. Jen za první rok získala záložna od svých členů vklady za bezmála 200 000 zlatých. O deset let později pak už hospodařila s rovným miliónem korun, z něhož poskytovala půjčky „osobní i hypothekární“.
Zásluhou příznivé hospodářské situace zakoupila záložna v roce 1908 pozemek ve Vratislavově ulici pro stavbu reprezentativního sídla. Dílo provedla stavební firma Františka Hodka podle návrhu Aloise Dlabače v novorenesančním stylu. Do domu byly umístěny jak úřadovny, tak pokladní místnost s trezorem, což pochopitelně neuniklo pozornosti pražské galerky.
Kasaři žabaři
V lednu 1930 došlo ve Vyšehradské záložně k vloupání, které vyvrcholilo spektakulární přestřelkou. Dvojice pachatelů si totiž při pokusu o loupež počínala natolik nešikovně, že na sebe upozornila policii ještě před „rozpáráním“ pokladny. Při následném útěku oknem si pak jeden z gaunerů zlomil nohu a vymknul ruku v rameni. Jeho kumpánovi policista pro změnu prostřelil hrudník, přesto oba zloději dokázali upláchnout. Ruka zákona na ně dopadla až následujícího dne v barákové kolonii na Bohdalci, kde se povedená dvojka ukrývala.
Vyloupit Vyšehradskou záložnu se podařilo až komunistům, kteří roku 1948 znárodnili všechny finanční instituce v Československu. Záložna tehdy sice zanikla, ovšem budova neosiřela na dlouho. Už po pár měsících ji za milión korun odkoupil vyšehradský Husův sbor, který místo někdejších kanceláří zřídil modlitebnu a kolumbárium. „Husité“ sídlí na stejné adrese dodnes, jak ostatně dosvědčuje dvojice kalichů na vstupní mříži.
V přízemí bývalé záložny v současnosti funguje útulná kavárna Čekárna, jejímž vnitřkem lze projít až na zahradu za domem. Jedná se o velmi poetické zákoutí pod vyšehradským svahem, který je zde podchycen opěrnou zdí s několika diskrétními výklenky. Velmi vhodné jak na rande, tak na čaj o páté.
LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?
Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!