Vyšehradský Banksy odhalen!

Kdo je autorem neslavnějšího vyšehradského street artu? Budete se dost divit…

 

Pokud jste šli někdy na Vyšehrad od stanice metra, nejspíš jste si cestou všimli dvou černobílých kumpánů na zdi pod Kongresovým centrem. Sám kolem nich procházím tak často, že už mám jejich tváře doslova vypálené do sítnice. Jistě nejsem jediný, kdo si tuhle streetartovou parádu oblíbil. Denně se u ní fotí turisté a její snímek si dokonce můžete koupit v zahraničních fotobankách.

 

Dílo evidentně vzbuzuje respekt i mezi ostatními pouličními umělci, protože dosud si ho nikdo netroufnul přetřít nebo přestříkat něčím novým. Rozhodl jsem se tedy vypátrat, kdo je autorem tohoto legendárního kousku a kdy přesně vznikl…

 

Někdo z umělecký školy

Pražskou graffiti scénu mají nejlépe zmapovanou kluci z webu PhatBeatz.cz. Napsal jsem jim proto e-mail, na který mi vzápětí odpověděl Duke: „Bohužel, identifikovat to nedokážu, ale nevypadá to na graffiti scénu. Je to dělaný latexem, štětkou nebo válečkem, to kluci z ulice moc nepoužívaj. Tipoval bych spíš někoho z umělecký školy se zájmem ve street artu.“

Street art Jiřího Franty na Vyšehradě
„Je to dělaný latexem, štětkou nebo válečkem, to kluci z ulice moc nepoužívaj…“

Poprosil jsem tedy o pomoc Jakuba Matušku aka Maskera, který patří k české streetartové špičce a mezi lokálními tvůrci se vyzná jako málokdo jiný. Jeho odpověď na otázku po autorovi mě opravdu překvapila: „Nejspíš Jirka Franta. Buď sám, nebo spolu s Davidem Böhmem.“

 

Copak snad tvůrčí dvojice Franta–Böhm někdy fušovala do street artu? Vždyť oba jsou známí jako etablovaní výtvarníci, kteří vystavují v prestižních galeriích. V minulosti byli třikrát nominováni na Chalupeckého cenu a za své knižní ilustrace sbírají vavříny doma i ve světě. Obrátil jsem se proto přímo na ně, aby mi Maskerovu domněnku potvrdili, nebo vyvrátili.

 

Krátké okouzlení street artem

V odpovědi Jiřího Franty doslova stálo: „Tuto kresbu jsem udělal ve spolupráci s Honzou Jiříčkem okolo roku 2004. Tenkrát vznikla galerie Etc, kterou jsem vedl s Jirkou Skálou pět let na adrese Jaromírova 28. Bylo to tedy kousek od té zdi. Tenkrát jsem podobných kreseb udělal víc. Byly pouze černé s drobným odstínem v základu. Bylo to krátké okouzlení street artem, které však velmi rychle vyprchalo. Myslel jsem si, že už z té doby vše zmizelo. Díky za nostalgický pohled na staré časy strávené v Jamrtálu.“

Street art na Vyšehradě
Sousední streetartová malba vznikla roku 2006. Autorem je Kost.

Takže potvrzeno! Nejslavnější vyšehradský street art má na svědomí uznávaný akademický malíř. Navíc hned vedle Frantova majstrštyku můžete zhlédnout další stařičkou malbu – rozšklebenou obludu od autora ukrytého pod přezdívkou Kost. Dílo prý vzniklo kolem roku 2006 a jeho tvůrce údajně studoval na AVU malbu u Vladimíra Skrepla. Stejně jako Jiří Franta.

 

Zdá se, že z vyšehradského zákoutí pod Kongresákem se v uplynulých letech stal znamenitý výstavní prostor. Vévodí mu monumentální Kolíbalova opěrná zeď, ke které Jiří Franta poznamenává: „Vzpomínám si, že se nám tenkrát nechtělo kreslit na Kolíbalovu zeď, kterou považuju za nejkrásnější realizaci ve veřejném prostoru v Praze.“ A dalším zdejším exponátem je zašantročené sousoší Radostný den od Jana Hány. Takže až příště půjdete od metra na Vyšehrad, mějte oči na šťopkách.

Vyšehrad, graffiti, 2023
Překrytá malba v říjnu 2023.

Doplnění – Začátkem října 2023 malbu překrylo graffiti neznámého autora. Dvojice černobílých sympaťáků tak na svém místě vydrželo bezmála dvacet let, což je ve světě street artu něco nevídaného.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz