Jak se otvíral první vyšehradský „bankomat“

Vyšehradská záložna byla jediným finančním ústavem, který kdy na Vyšehradě vznikl. Nepočítáme-li středověkou vyšehradskou mincovnu z přemyslovských dob.

 

Začátkem června 1909 panovala na Vyšehradě slavnostní nálada. Po necelém roce od zahájení stavby se totiž otvírala nová budova Vyšehradské záložny ve Vratislavově třídě. O významu této instituce svědčí, že sídlo záložny vyrostlo v přímém sousedství bývalé vyšehradské radnice. A svou zdobností si s ní v ničem nezadalo.

 

Aby také ne, když šlo o prosperující ústav. Vyšehradská záložna vznikla roku 1898 v domě „U Kroka“ jako svépomocný spolek k poskytování krátkodobých úvěrů. Prvním ředitelem se stal dvorní stavitel Rudolf Tereba a k dalším zakladatelům patřil také vyšehradský probošt Mikuláš Karlach. Jen za první rok získala záložna od svých členů vklady za bezmála 200 000 zlatých. O deset let později pak už hospodařila s rovným miliónem korun, z něhož poskytovala půjčky „osobní i hypothekární“.

Vyšehradská záložna
Reklamní kalendář Vyšehradské záložny pro rok 1912.

Zásluhou příznivé hospodářské situace zakoupila záložna v roce 1908 pozemek ve Vratislavově ulici pro stavbu reprezentativního sídla. Dílo provedla stavební firma Františka Hodka podle návrhu Aloise Dlabače v novorenesančním stylu. Do domu byly umístěny jak úřadovny, tak pokladní místnost s trezorem, což pochopitelně neuniklo pozornosti pražské galerky.

 

Kasaři žabaři

V lednu 1930 došlo ve Vyšehradské záložně k vloupání, které vyvrcholilo spektakulární přestřelkou. Dvojice pachatelů si totiž při pokusu o loupež počínala natolik nešikovně, že na sebe upozornila policii ještě před „rozpáráním“ pokladny. Při následném útěku oknem si pak jeden z gaunerů zlomil nohu a vymknul ruku v rameni. Jeho kumpánovi policista pro změnu prostřelil hrudník, přesto oba zloději dokázali upláchnout. Ruka zákona na ně dopadla až následujícího dne v barákové kolonii na Bohdalci, kde se povedená dvojka ukrývala.

Vyšehradská záložna a Studentský útulek
Dva pohledy na Vyšehradskou záložnu. Vlevo je budova vidět krátce po dostavbě, kdy k ní ještě přiléhal drobný domek z původní zástavby. Krátce nato pak  na jeho místě vyrostlo sídlo Studentského útulku, kterého si můžete povšimnout na snímku vpravo.

Vyloupit Vyšehradskou záložnu se podařilo až komunistům, kteří roku 1948 znárodnili všechny finanční instituce v Československu. Záložna tehdy sice zanikla, ovšem budova neosiřela na dlouho. Už po pár měsících ji za milión korun odkoupil vyšehradský Husův sbor, který místo někdejších kanceláří zřídil modlitebnu a kolumbárium. „Husité“ sídlí na stejné adrese dodnes, jak ostatně dosvědčuje dvojice kalichů na vstupní mříži.

 

V přízemí bývalé záložny v současnosti funguje útulná kavárna Čekárna, jejímž vnitřkem lze projít až na zahradu za domem. Jedná se o velmi poetické zákoutí pod vyšehradským svahem, který je zde podchycen opěrnou zdí s několika diskrétními výklenky. Velmi vhodné jak na rande, tak na čaj o páté.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz