Na vyšehradské antuce vítězil i Lendl

Za svatostánek českého tenisu je považovaná pražská Štvanice. Ovšem koncentrací tenisových kurtů se jí Vyšehrad směle vyrovná. V pevnosti a blízkém okolí se nalézá hned třináct dvorců.

 

Bílý sport se na Vyšehradě poprvé objevil roku 1914 krátce poté, co sportovní klub ČKS Vyšehrad 1907 získal hřiště na vyšehradských hradbách. Cvičiště se rozkládalo na baště sv. Anežky za Leopoldovou branou a sloužilo atletům, hokejistům a cyklistům. Zakrátko je doplnili též první tenisoví průkopníci, třebaže na založení oficiálního oddílu museli počkat až do roku 1925. Tou dobou už se Vyšehradští pyšnili trojicí pečlivě upravených kurtů s výhledem na Prahu, šatnami a klubovnou.

Tenis na Vyšehradě
Členstvo tenisového oddílu ČKS Vyšehrad 1907 pózuje před sítí na vyšehradských hradbách.

Ovšem idyla netrvala příliš dlouho. Začátkem třicátých let vyznavači tenisu o svůj vyšehradský azyl přišli a stěhovali se z pevnosti ven dále na Pankrác. Zpátky se vrátili až po druhé světové válce už pod hlavičkou TJ Slavoj PSP. Nejdřív dostali k dispozici dvojici kurtů na Slepičárně a o pár let později ještě další dva dvorce v samém centru Vyšehradu – v příkopu před Leopoldovou branou. Jeden z nich  se dokonce mihnul v seriálu Hříšní lidé Města pražského.

Tenis na Vyšehradě - Hříšní lidé města pražského
Případ lichého střevíce ze série Hříšní lidé Města pražského. Vyšetřování dovedlo radu Vacátka až mezi „zlatou mládež“ na vyšehradský kurt u Leopoldovy brány.

Ani to však neznamenalo tenisové expanzi konec. V roce 1956 se na Vyšehrad přistěhoval ještě TJ Tatran, který získal odměnou za svědomitou přípravu spartakiádního vystoupení pozemek na tzv. Černé skále. Jedná se o skalnatou plošinu sevřenou dvěma pevnostními bastiony nad Ostrčilovým náměstím. Ochotnou brigádnickou prací se i tento pozemek brzy proměnil v tenisové hřiště. V roce 1959 se oba vyšehradské tenisové oddíly spojily v jeden, což hezky symbolizovalo probourání průchodu mezi oběma areály v hradební zdi nad Lumírovou ulicí.

 

Ačkoliv ze zdejšího tenisového oddílu nevzešel žádný wimbledonský vítěz, přesto na Vyšehrad zavítala řada tenisových celebrit. Od šedesátých let se ve zdejším areálu pravidelně konal žákovský turnaj O štít Vyšehradu, na kterém sbírali ostruhy například Ivan Lendl, Tomáš Šmíd nebo Hana Mandlíková. Právě svědomitá práce s mládeží byla pro Vyšehrad pověstná. Sloučený TJ Slavoj fungoval jako ceněná tenisová škola jak pro děti, tak i pro dospělé. Kromě toho se v klubu na konci šedesátých let vyráběly také nedostatkové tenisové lajnovačky. Pod názvem Tenrys se pak dodávaly do mnoha klubů po celé republice.

Tenis na Vyšehradě – Ivan Lendl
Ivan Lendl přebírá v roce 1974 cenu pro vítěze turnaje O štít Vyšehradu.

Tenis si můžete na Vyšehradě pinknout dodnes. Přístupný je dokonce i „centrkurt“ u Leopoldovy brány, obehnaný zarostlým amfiteátrem pro několik set diváků. Antuka je přístupná po telefonické objednávce od pondělí do neděle za 200 korun na hodinu.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz