Posvátné místo pražského terorismu

S vyhazováním do povětří má Vyšehrad dlouholeté zkušenosti. První teroristický pokus se tu odehrál už v listopadu 1744.

 

Praha byla tou dobou obsazena pruskou armádou, která v rámci války o rakouské dědictví zpustošila Prahu dělostřeleckou palbou. Když po pár měsících vojsko Prahu opouštělo, rozhodli se velitelé vyšehradskou pevnost podminovat a vyhodit do povětří. Za tím účelem bylo do podzemních kasemat nanošeno 133 sudů střelného prachu.

Dvojice vyšehradských zachránců vylamuje dvířka do kasemat. (Edvard Herold – Malebné cesty po Praze)

Záměru si naštěstí povšiml krejčovský učeň Kašpar Nepatrný, který s pruskými strážci občas hrával karty. Jakmile tedy armáda zažehla doutnáky a dala se na pochod z Prahy, okamžitě se rozběhla záchranná akce. Nepatrný s dalšími dvěma hrdiny vypáčili vstup do podzemí a nasliněnými prsty uhasili všechny zápalné šňůry. Doslova za pět minut dvanáct tak byl Vyšehrad s přilehlým okolím zachráněn.

 

Za svou chrabrost obdržel Nepatrný čestnou medaili, roční penzi 200 zlatých, titul krejčovského mistra, status měšťana a kostelnictví ve vyšehradském kostele sv. Petra. Odměny se dočkali také oba jeho kumpáni Bašta a Vančura.

Tom Cruise před vyšehradskou Cihelnou bránou krátce poté, co v Kremlu nastražil časovanou bombu. (Mission: Impossible – Ghost Protocol)

Vyhodit Vyšehrad do povětří se povedlo až Tomu Cruisovi o víc než 250 let později ve filmu Mission: Impossible – Ghost Protocol. V kasematech se totiž natáčela část scény, ve které hlavní hrdina odpálí bombu v Kremlu. Také v tomto případě zůstal Vyšehrad nepoškozen, neboť o výbuch se postarali hollywoodští specialisté ve svých počítačích.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz