Posvátné místo pražského terorismu
S vyhazováním do povětří má Vyšehrad dlouholeté zkušenosti. První teroristický pokus se tu odehrál už v listopadu 1744.
Praha byla tou dobou obsazena pruskou armádou, která v rámci války o rakouské dědictví zpustošila Prahu dělostřeleckou palbou. Když po pár měsících vojsko Prahu opouštělo, rozhodli se velitelé vyšehradskou pevnost podminovat a vyhodit do povětří. Za tím účelem bylo do podzemních kasemat nanošeno 133 sudů střelného prachu.
Záměru si naštěstí povšiml krejčovský učeň Kašpar Nepatrný, který s pruskými strážci občas hrával karty. Jakmile tedy armáda zažehla doutnáky a dala se na pochod z Prahy, okamžitě se rozběhla záchranná akce. Nepatrný s dalšími dvěma hrdiny vypáčili vstup do podzemí a nasliněnými prsty uhasili všechny zápalné šňůry. Doslova za pět minut dvanáct tak byl Vyšehrad s přilehlým okolím zachráněn.
Za svou chrabrost obdržel Nepatrný čestnou medaili, roční penzi 200 zlatých, titul krejčovského mistra, status měšťana a kostelnictví ve vyšehradském kostele sv. Petra. Odměny se dočkali také oba jeho kumpáni Bašta a Vančura.
Vyhodit Vyšehrad do povětří se povedlo až Tomu Cruisovi o víc než 250 let později ve filmu Mission: Impossible – Ghost Protocol. V kasematech se totiž natáčela část scény, ve které hlavní hrdina odpálí bombu v Kremlu. Také v tomto případě zůstal Vyšehrad nepoškozen, neboť o výbuch se postarali hollywoodští specialisté ve svých počítačích.
LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?
Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!