Jak se bourala stará Pankrác

Následující série fotek zachycuje demolici domovního bloku na rohu ulic Na Pankráci a Štětkovy. Do konce 60. let stávaly v těch místech malebné patrové domky, které vznikly na konci 19. století. Z nich se výrazněji vymykal pouze hnosnější dům, kde bydlel až do své tragické smrti pekárník Antonín Hlasivec. Ostatně, na některých snímcích jsou vidět komíny jeho znárodněné pekárny.

 

Na místě zbořených domů vyrostla roku 1972 moderní budova Generálního ředitelství mlýnského a pekárenského průmyslu, která ovšem od té doby už změnila nájemce. Dnes v ní sídlí mimo jiné nakladatelství Albatros. Nicméně pekárenská tradice se v těch místech udržela do současnosti. V protilehlé části vnitrobloku stále funguje mlýn s přidruženou výrobu křupek, které pravidelně provoní celou ulici Marie Cibulkové.

Pohled do ulice Na Pankráci z rohu Štětkovy předtím, než vypukla demolice. (Březen 1966)
…a tatáž řada domů z protipohledu. Zdobená fasáda s vývěsním štítem Pečivo patří zmíněnému Hlasivcovu domu. (Březen 1966)
Pohled ze dvora ukazuje pestrou směsici pavlačí, verand a přístavků. Přes nízké střechy lze vidět nejen opačnou stranu ulice Na Pankráci, ale také funkcionalistické domy Na Bitevní pláni. (Březen 1966)
Židovské město před asanací? Nikoliv, Pankrác o sedmdesát let později. (Březen 1966)
A takto vypadala před demolicí Štětkova ulice. Dům s oblými vraty na protější straně zůstal jako jeden z mála stát. (Březen 1966)
Jako první přišly na řadu menší patrové domky. (Prosinec 1967)
K jejich likvidaci stačily běžné demoliční prostředky, totiž pár maníků se sbíječkami. (Leden 1968)
Nejvíc zabrat dal demoliční četě čtyřpatrový dům, ve kterém bývala prodejna elektrospotřebičů. (Prosinec 1967)
S jeho likvidací pomohl dynamit, který budovu v několika vteřinách proměnil na hromadu sutin. (Leden 1968)
Dům na náhradní díly. Ostatní budovy na fotografii smutně přihlížejí v očekávání stejného konce. Kyselý výraz fasády vlevo mluví za vše. (Leden 1968)
Protipohled na hromadu trosek odhaluje pekárenské komíny a napravo též dnešní výrobnu křupek v ulici Marie Cibulkové. V popředí pomáhá a chrání Sbor národní bezpečnosti. (Leden 1968)
A pak se to všechno naložilo na valníky a pohádky byl konec. (Leden 1968)

LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz