Druhá světová válka černá na bílém

Říká se, že není nic staršího nežli včerejší noviny. Některá vydání však mají to štěstí, že následují bezprostředně po zásadních událostech dějin. V takovém případě se sluší noviny schovat, aby se jednou ukázaly vnoučatům. Ten čas nastal nyní!

 

Vybral jsem šest významných titulních stran v rozmezí let 1939-45. U všech historických milníků uvádím datum, kdy k nim došlo. Noviny pak pocházejí z následujícího dne. Pod každým obrázkem je uvedený odkaz na verzi ve vyšším rozlišení, abyste si mohli noviny řádně prostudovat.

 

16. března 1939 – Vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava

Necelého půl roku po podepsání Mnichovské dohody obsadili Němci celé české území a vyhlasili na něm Protektorát Čechy a Morava. Třebaže druhá světová válka vypukla naplno až v září téhož roku, Češi ztratili samostatnost už v předstihu.

Noviny - Vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava
(Vysoké rozlišení)

27. května 1942 – Atentát na Reinharda Heydricha

Zásadním okamžikem války byl z českého pohledu atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jednalo se o největší úspěch českého odboje, který byl ovšem v následujících měsících vykoupen nacistickým terorem, včetně vyhlazení Lidic a Ležáků.

Noviny – Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha
(Vysoké rozlišení)

30. dubna 1945 – Sebevražda Adolfa Hitlera

Zprávu o smrti Adolfa Hitlera oznámil následujícího dne rozhlasem admirál Karl Dönitz. O tom, že německý vůdce zemřel vlastní rukou, nepadla ani zmínka. Přesto byla Hitlerova smrt důkazem nacistické bezvýchodnosti a předzvěstí brzkého konce války.

Noviny – Vůdce padl, sebevražda Adolfa Hitlera
(Vysoké rozlišení)

5.-8. května 1945 – Pražské povstání

Tři květnové dny probíhaly v Praze a jejím okolí těžké boje mezi německými jednotkami a domácími povstalci s podporou Vlasovců. Krvavou revoluci ukončila německá kapitulace, po níž byl nepřátelským jednotkám umožněn volný odchod z Prahy.

Noviny - Pražské povstání
(Vysoké rozlišení)

9. května 1945 – Příjezd Rudé armády do Prahy

Sovětská armáda přijela do Prahy, která byla už z většiny osvobozená. Přesto ji lidé vítali coby záruku nastávajícího míru. Drobná zpráva upozorňuje také na zadržení K. H. Franka v Rokycanech.

Noviny – Příjezd Rudé armády do Prahy
(Vysoké rozlišení)

16. května 1945 – Návrat prezidenta Beneše do Prahy

V polovině května se do Prahy po šesti a půl letech vrátil prezident Edvard Beneš a pronesl projev na Staroměstském náměstí. Jeho cesta z britského exilu ale nejprve vedla do Moskvy, což naznačilo, že osud Československa se bude v následujících desetiletích řídit ze Sovětského svazu.

Noviny - Návrat prezidenta Edvarda Beneše do Prahy
(Vysoké rozlišení)

LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz