U pěti králů v Podskalí
Bájná přemyslovská knížata, o nichž se zmiňují Staré pověsti české, jsou prý pohřbena v Podskalí. Konkrétně pod domem U pěti králů.
Tak alespoň praví legenda, která se po Praze tradovala několik staletí. Prapůvodcem byl nejspíš Václav Hájek z Libočan, který do své Kroniky české napsal, že osm bájných knížat spočívá v knížecí hrobce severně od Vyšehradu na pravém břehu potoka Botiče. Jmenovitě mělo jít o Přemysla, Nezamysla, Mnatu, Vojena, Vnislava, Křesomysla, Neklana a Hostivíta.
Pověst přiživovala i skutečnost, že dotyčnému místu se odedávna říkalo Na hrobci. Původ tohoto názvu je přitom o dost prozaičtější – v polovině 15. století byl totiž majitelem zdejších pozemků novoměstský měšťan Václav z Hrobky.
Každopádně pověst se měla natolik čile k světu, že posloužila reklamním účelům. Zdejší hostinec oslovil malíře Václava Ambrosiho, aby na fasádě zpodobnil pět z osmičky mýtických Přemyslovců. Proč pouze pět? Protože všichni by se mezi okna barokního domu těžko vešli. Později sice přibyl ještě sv. Václav, přesto se dům zapsal do historie jako hostinec U pěti králů.
Přesná datace původních fresek není známá. Soudí se však, že podle mírně naivního stylu to bylo v začátcích Ambrosiho kariéry, tudíž kolem roku 1750. Už tehdy stál dům na nároží dvou ulic, které se dochovaly dodnes – Na Hrobci a Vyšehradské.
Vydrancoval a upláchl!
Jako v ostatních podskalských hospodách tu bývalo rušno. Pivo teklo proudem, vyhrávala hudba, koulely se kuželky a vládl pestrý spolkový život. Na dvoře za hospodou se prodávala dřevo, uhlí anebo ryby.
Barokní dům míval nezvykle hluboké sklepy. To bylo hospodě ku prospěchu, protože se v nich celoročně uchovávaly zásoby ledu. Dá se ovšem předpokládat, že při jejich hloubení by jakékoliv pohanské pohřebiště beztak vzalo za své.
A za své vzal i někdejší dům U pěti králů. V rámci podskalské asanace byl zbořen a v roce 1906 nahrazen moderní novostavbou. Neobešlo se to však bez komplikací. Pražská obec zadala demoliční práce jistému haličskému židovi, “…který domy vydrancoval, nezboural a upláchl.”
Nový čtyřpatrový dům vystavěl Otakar Václavík a na počest původní stavby nechal fasádu vyzdobit novými freskami. Pětice knížat v podání malíře Ladislava Nováka vypadá o dost uvěřitelněji než jejich předobraz, kde byli panovníci vyvedeni na způsob římských imperátorů.
I v dalších desetiletích fungovala v přízemí domu populární hospoda. Známý kriminálník Josef Kolínský tu například zapíjel spolu se svým bratrem trojnásobnou vraždu v Braníku. A ve stejném domě odstartovala svou kariéru módní návrhářka Hana Podolská, která zde v roce 1908 otevřela svůj první salón.
LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?
Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!