Vyšehrad ve znamení adrenalinu

Už od časů Horymíra s Šemíkem svádí Vyšehrad k různým adrenalinovým výkonům. Vybral jsem několik starších i novějších, které se podařilo zdokumentovat na filmový pás nebo na video.

 

1. Podlet pod Železničním mostem (1919) – video

Novodobým průkopníkem vyšehradských bláznivých kousků byl italský pilot Haas. Rok po skončení první světové války se pokusil ve svém dvouplošníku podletět vyšehradský železniční most. To si nenechal ujít ani filmový štáb. Jeden kameraman zabíral Haasův pokus ze břehu, zatímco druhý odplul se svými asistenty na pramici doprostřed řeky. Pilotovi se podařilo most úspěšně podletět, ale když znovu nabíral výšku, nešťastně narazil do loďky se štábem. To stálo život Američana Jamese McCrearyho, který byl na pramici přítomen coby zástupce filmového oddělení americké organizace YMCA. Pilot vyvázl živý, ale letoun byl zcela zdemolován.

Podlet železničního mostu pod Vyšehradem
Italský pilot Haas pár vteřin před nehodou. (Národní filmový archiv)

Tentýž kousek se šťastnějším koncem zopakoval v roce 1926 rotmistr Alois Vrecl s letounem Avia BH-21. Za podlet mostu byl ovšem svým nadřízeným potrestán třicetidenním domácím vězením. Porušil totiž rozkaz létat nad Prahou ve výšce alespoň tisíc metrů. Zároveň se zpronevěřil všeobecnému nařízení neprovádět akrobacii v malé výšce, čímž ohrozil lidské životy a státní majetek. Vrecl patřil ve své době k nejlepším stíhacím letcům a průkopníkům parašutismu. V roce 1928 například provedl první historický seskok na padáku československé výroby.

 

2. Skoky do vody z Železničního mostu (2013) – video

V roce 2013 se v Praze setkali dva špičkoví skokani do vody – Čech Michal Navrátil a Kolumbijec Orlando Duque. Oba patřili a dosud patří k přeborníkům v high divingu, tedy skocích z výšky okolo 27 metrů. Pro Pražany si přichystali společný seskok z železničního mostu pod Vyšehradem, a to z vrcholu jeho prostředního oblouku. Vzdálenost mezi tímto bodem a hladinou činí zhruba dvacet metrů v závislosti na stavu vody. Oba skoky byly provedeny bezchybně a během exhibičního vystoupení nikdo nepřišel k úrazu. Sluší se podotknout, že už o čtyři roky dříve tatáž dvojice skákala do Vltavy z desetimetrového sloupu na Mánesově mostě.

Orlando Duque, Michal Navrátil – Železniční most
Orlano Duque a Michal Navrátil mezi nebem a Vltavou. (Red Bull Content Pool)

Michal Navrátil patří k plaveckým odchovancům podolského USK Praha. Shodou okolností jsem s ním v začátcích jeho kariéry dělal krátký rozhovor, ke kterému vznikly i následující snímky. Jeho dosavadním největším úspěchem je stříbrná medaile z mistrovství světa v roce 2017.

MIchal Navrátil, skokan do vody, Podolský bazén
Michal Navrátil při tréninku v Podolském bazénu okolo roku 2002.

3. Danny MacAskill v Praze (2013) – video

Hvězdný skotský biketrialista Danny MacAskill přijel v roce 2013 na pozvání Josefa Dresslera do Prahy. Spolu se svými parťáky Ali Clarksonem a Fabio Wibmerem předvedl, proč jejich videa mají na YouTube stovky milionů zhlédnutí. Kromě obligátního „Stalina“ se natáčelo také u Kongresáku a ve vyšehradské pevnosti.

Danny MacAskill, Fabio Wibmer, Ali Clarkson – Vyšehrad
Zleva Danny MacAskill, Ali Clarkson a Fabio Wibmer na vyšehradských hradbách. (Archiv Inspired Bicycles)

Při této příležitosti bych chtěl vzpomenout, že na terase před Kongresovým centrem už dlouhá léta pravidelně trénuje náš nejlepší jezdec v BMX flatlandu Dominik Nekolný. Loni se stal v této disciplíně mistrem světa, takže až ho někdy u metra zahlédnete vytáčet piruety, zajděte mu poblahopřát.

Dominik Nekolný, Terry Adams – Vyšehrad
Český mistr světa Dominik Nekolný (vlevo) s další legendou flatlandu Terry Adamsem na terase před Kongresovým centrem. (Archiv Dominika Nekolného)

4. Horymírův skok na vozíku (2005) – video

To, že Jedličkův ústav vychovává opravdové frajerky a frajery, se potvrdilo v roce 2005. Sportovní club JÚ se tehdy rozhodl napodobit bájného Horymíra. Za tímto účelem byla natažena lanová dráha z vrcholu vyšehradské skály na Císařskou louku. Po ní se pak přes Vltavu spustilo sedm odvážných vozíčkářů.

 

Horolezecké a lanové aktivity zůstaly v programu ústavu i nadále. V rámci každoročního dne otevřených dveří už vozíčkáři slaňovali například z Nuselského mostu nebo ze střechy Kongresového centra.

Sportovní club Jedličkova ústavu – Horymírův skok
Lanovka z Vyšehradu na Císařskou louku v akci. (Archiv Sportovního clubu Jedličkova ústavu)

5. Ledové koryto v Cihelné bráně (2009) – video

Na začátku března 2009 nebylo sice v Praze po sněhu a ledu ani památky, přesto se na Vyšehradě bruslilo. Odehrál se tu totiž jeden díl ze série Red Bull Crashed Ice, během něhož neohrožení bruslaři změřili síly při sjezdu ledovým korytem. Závodní dráha začínala na vyšehradských hradbách nad sálem Gorlice. Odtud se bruslaři spustili po vybudovaných rampách na hlavní vyšehradskou silnici a projeli Cihelnou branou. Za ní uhnuli prudce vpravo, a pokud neupadli, finišovali do cíle na úrovni prvních domů ve Vratislavově ulici.

 

Závodní dráhu lemovalo několik tisíc diváků, kteří aplaudovali finskému vítězi Miikku Jouhkimainenovi. Mezi ženami vyhrála Češka Jitka Nedbalová. Moderoval Leoš Mareš.

Red Bull Crashed Ice – Vyšehrad, 2009
Začátek vyšehradského ledového koryta nad vstupem do podzemního sálu Gorlice. (Red Bull Content Pool)

LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz