R.I.P. sloupku v Podolí

Následující příběh jsem pozorně sledoval a zaznamenával posledních několik let. V hlavní roli vystupuje cihlový sloupek v pražském Podolí.

 

Kdykoliv si krátím cestu strmou uličkou okolo podolské porodnice, zvědavě pokukuji po zanedbaném vesnickém domku na rohu Rybářské ulice. Snaží se být tak nenápadný, až na sebe v kontrastu s vůkolní okázalostí strhává pozornost. Už léta letoucí vypadá na spadnutí, přesto se zdá být obydlený.

Dům v Rybářské ulici v Podolí
Rázovitý domek č. 73/6 v podolské Rybářské ulici.

Až půjdete někdy okolo, všimněte si na přilehlé zahrádce tajemné busty. Srážky a povětří už z ní notně smazaly rysy, takže z povzdálí působí spíš jako podobenka Járy Cimrmana. Pokud byste náhodou věděli, koho sošné poprsí původně zobrazovalo, budu vám vděčný za zprávu.

 

Ještě víc než busta mě však před lety zaujal jeden z cihlových sloupků, podpírajících plot. Geolog by na něm mohl názorně demonstrovat vliv eroze, neboť déšť, sníh a mráz vyhnaly ze spár beton a omlely jednotlivé cihly do podoby podlouhlých valounů. Narušená statika pak rozehrála dramatickou partii o další bytí a nebytí sloupku.

Busta v Rybářské ulici v Podolí
Busta neznámého muže v zahradě u domku.

Tvrdí se, že nejdelším vědeckým experimentem je pozorování, kterak na univerzitě v Brisbane kape přírodní asfalt. Od roku 1927 se doposud uvolnilo pouze devět kapek. Zkáza podolského sloupku se tomuto línému tempu směle vyrovnala. Po léta jsem míjel precizně vybalancovanou hříčku přírody a pokaždé se dušoval, že do mé další návštěvy jistě nevydrží. Byla však sveřepější, než bych čekal. Snad i proto jsem byl nakonec překvapen, když se letos zkraje roku dílo završilo. Přesněji řečeno rozvalilo.

 

Valouny popadaly na zem a sloupek se odebral na věčnost. Respektive jeho prostřední část. Vršek a spodek zůstaly na svých místech, ze kterých je odmítala pustit drátěná konstrukce plotu. Vskutku neobvyklý pohled na to, jak tři řady cihel provádějí ve dvoumetrové výšce cosi na způsob vzporu na hrazdě.

Sloupek v Podolí
Tři fáze ve vývoji cihlových sloupků.

Dnes už na inkriminovaném místě naleznete sloupek nový, zářící novotou. I to budiž důkazem toho, že tajuplný domek v Podolí není opuštěný. Snad ho tedy v dohledné době nepostihne stejný osud jako onen sloupek.