Pražské výlety strojem času

Chystáte se na procházku Prahou a hledáte vhodného průvodce? Vyberte si jeden z následujících bedekrů, které vám představí město prostřednictvím starých fotografií či obrazů. Některé procházky vedou napříč celou Prahou, jiné jsou kratší a soustředí se na Nové Město či Vyšehrad. Vyberte si takovou trasu, která odpovídá vaší chodecké zdatnosti, a pusťte se proti proudu času.

 

Jak vypadala Praha v roce 1941? – 31 zastávek

Nejdelší z nabízených výletů vás zavede do protektorátních dob, kdy na Pražském hradě vlála vlajka s hákovým křížem a v ulicích se začalo jezdit vpravo. Kromě pamětihodností v historickém centru si můžete prohlédnout také Vinohrady, odkud se přes Karlov dostanete až do cíle na Vyšehradě.

 

Průvodce Prahou

 

Toulka Prahou černobílou – 22 zastávek

Projděte se Prahou takovou, jak vypadala za časů prvorepublikové bezstarostnosti. Za časů, kdy počet Pražanů převyšoval nad počtem turistů, neexistovalo metro ani dopravní zácpy a po silnicích i kolejích se jezdilo vlevo. Série skleněných diapozitivů od neznámého autora vznikla kolem roku 1935.

 

Průvodce Prahou

 

Reise nach Prag, 1914 – 13 zastávek

Kterak vypadala česká metropole na sklonku Rakousko-uherské monarchie, zvěčnila skupinka německojazyčných turistů. Projděte si Královskou cestu, zastavte se na Václaváku anebo si užijte Zlatou uličku sami pro sebe.

 

Průvodce Prahou

 

Vyšehrad ve stroji času – 1. díl – 15 zastávek

Vstupte do vyšehradské pevnosti, v níž se zastavil čas. První část procházky z roku 1975 vás zavede od Táborské brány až k budově Starého děkanství. V některých místech na vás dýchne pocit, jako byste se ocitli na venkovském statku.

 

Průvodce Prahou

 

Vyšehrad ve stroji času – 2. díl – 19 zastávek

Druhá polovina vyšehradského putování za dob normalizace začíná na vyšehradské Akropoli a končí ve Vratislavově ulici. Za celou dobu nepotkáte takřka ani živáčka, což ostře kontrastuje s dnešní záplavou turistů.

 

Průvodce Prahou

 

Letenský výlet do prehi(p)storie – 14 zastávek

Tato okružní jízda se odehrává zejména v Holešovicích a na Letné. Přesto vás zavede i do dalších pražských čtvrtí, abyste mohli porovnat, jak se od začátku šedesátých let proměnily.

 

Průvodce Prahou

 

Se skicákem Vyšehradem – 8 zastávek

Pár let po skončení druhé světové války zachytil malíř Karel Filip tehdejší podobu Vyšehradu a jeho okolí. Narozdíl od ostatních procházek se tato odehrává v plné barevnosti. Začíná pod vybombardovanými Emauzy a končí v Podolí.

 

Průvodce Prahou

 

Se skicákem po náplavce – 10 zastávek

Druhý soubor kreseb Karla Filipa vzdává hold pražským náplavkám. Vypravte se podle ilustrací od Jiráskova mostu jižním směrem až ke zlíchovskému kostelíčku. Společnost vám budou dělat rybáři, parníky a hausbóty.

 

Průvodce Prahou

 

Vyšehrad v osmdesátém šestém – 12 zastávek

Od mostu Klementa Gottwalda až na nábřeží Karla Marxe vás zavede tucet diapozitivů z roku 1986. Čeká vás Vyšehrad na sklonku normalizace ve vší své ošuntělosti.

 

Procházka Vyšehradem v roce 1986

 

Praha v půlce sedmdesátek – 20 zastávek

Sérii fotek nasnímal neznámý německý turista při návštěvě Prahy v roce 1975. Budiž mu přičteno ke cti, že namísto Královské cesty a Pražského hradu zavítal do míst relativně všedních. Zdokumentoval tak nejedno zákoutí, které od té doby prošlo výraznou proměnou.

 

Praha 1975