Rezavé značky pražských lovců pokladů

Kráčím si tak v odpoledním zamyšlení po náplavce, zrak sklopený k dlažbě, když najednou mě na zemi upoutá několik rezavých skvrn. Nejdřív jedna, po pár metrech další a pak ještě několik. Jako kdyby někdo značil vybledlou antukou turistickou stezku k Vyšehradu. Jeden flek by ještě mohl znamenat náhodu, ale jakmile jich je víc pohromadě, stává se z nich fenomén. A jeho vysvětlení je vpravě poetické.

 

Magnetáři na Vltavě

 

Možná jste si jich už někdy na březích Vltavy všimli – novodobých rybářů s provázky v rukou. Na svých primitivních udičkách mají ale místo háčků uvázané magnety a loví z říčního dna kovové předměty. Pokoušejí své „zlatokopecké“ štěstí v místech, kde není nouze o utopené mobily, klíče nebo šrajtofle. Někteří dokonce vyplouvají na pramicích dál od břehů až pod Karlův most nebo pod Vyšehradskou skálu. Jako onen dobrodruh, který letos třikrát po sobě vymagnetoval z vody pod Vyšehradem dělostřelecký granát. Pokaždé následoval příjezd policejního pyrotechnika a uzavření provozu na nábřeží.

 

Magnetáři na Vltavě

 

O tom, že z řeky se dá vytáhnout opravdu ledacos, vypovídají právě ony rezavé skvrny. „Magnetáři“ totiž obyčejně stojí na hraně náplavky a opakovaně nahazují šňůry tak, aby co nejlépe propátrali dno. Vycvičenými grify rejdí magnetem tam a zase zpátky, načež šňůru vmžiku vytáhnou, aby popatřili na svůj úlovek. Chytne se kdeco, ale jenom zlomek kořisti se vyplatí odnášet. Nicméně čest velí magnetářům, aby neuplatňovali rybářský princip „chyť a pusť“ a smetí neházeli zpátky do hlubin.

 

Magnetáři na Vltavě

 

Všelijaké zrezivělé šrouby, kramle, dráty, plechovky nebo kusy nářadí zůstávají na náplavce v úhledných hromádkách. Poslušně čekají na úklid a zanechávají po sobě jepičí rezavou stopu. Vltava tak alespoň na krátko vyjevuje část svého tajemství kolemjdoucím. Vzpomněl jsem si při té příležitosti na určitou podobnost s amsterdamským projektem Below the Surface. Po vysušení jednoho z vodních kanálů kvůli stavbě metra proběhl na jeho dně rozsáhlý archeologický výzkum. Při něm se našlo a zdokumentovalo přes 700 000 předmětů, které jsou všechny přehledně vystaveny na internetových stránkách. V Praze se na podobnou sbírku můžete podívat přímo u vody.

 


LÍBIL SE VÁM TENTO TEXT?

Podpořte provoz stránky Vysehradskej.cz dobrovolným příspěvkem na účet 1015305071/6100. Využít můžete platbu prostřednictvím QR kódu. Díky za podporu!
QR platba Vyšehradskej.cz